Monday, July 7, 2014

СОВЕТИ ЗА ГУБЕЊЕ НА ТЕЖИНАТАВежбајте превенција: Има многу работи што може да ги направите за да ја контролирате вашата тежина и да ја спречите дебелината. Тоа во основа е промена на начинот на кој размислуваме. Мора да сфатите дека имате контрола врз своето здравје. Разгледајте го фактот дека вие можете да го контролирате стареењето и како да одржите добро здравје во животот. Се разбира, сите можеме да се разболиме. Сепак во голема мера можете да го намалите ризикот со здрав начин на живот.
Физичка активност: Вежбањето е многу важен дел од здравиот начин на живот. Вежбањето ќе ви го зајакне телото и ќе почнете да градите мускули. Вашиот метаболизам ќе се забрза бидејќи мускулите имаат повисока метаболичка стапка од мастите. Додадете некои вежби за зајакнување во вашиот план за вежбање. Можете да внесете 2-3 вежби за зајакнување неделно. Само 15-20 сесии можат да имаат големо влијание врз вашата физичка сила и здравје. Ќе почнете со горење на масти и со намалување на тежината.
Шеќер: Шеќерот е нешто што дефинитвно сакате да го исфрлите од вашата исхрана, особено ако се обидувате да слабеете. Кога консумирате премногу шеќер, му сигнализирате на телото да користи инсулин за да го разгради. Како резултат, нивото на инсулин ќе порасне. Сé што не се користи се претвора во масти. Пробајте да го ограничите користењето на шеќер до не повеќе од 10 проценти од вашиот дневен внес на калории. На пример, ако внесувате 1500 калории дневно, шеќерот треба да биде само во 150 од тие калории. Секогаш бидете претпазливи на скриени шеќери, како оние во газираните сокови и џусовите.
Здрав појадок: Кога спиете, вашиот метаболизам е во состојба на мирување. Ова е познато како „катаболизам“. Со цел да го вклучите што поефикасно, треба да јадите здрав појадок. Протеини за појадок е корисно заедно со цели зрна. Избор за добар појадок може да биде зеленчуков омлет со пченичен леб со цели зрна. Или овесна каша со свежо овошје и протеински бар. Запомнете да го започнете денот со пиење на свежа чиста вода за да го хидрирате вашето тело.
Стилови на јадење: Јадење на помали „мини јадења“ е многу ефикасен начин за да изгубите тежина. Јадење на оброците на одредено време помага. Јадење на секои три часа преку денот е одличен начин за да го одржите вашето тело полно со енергија. Ова исто така ќе ви помогне против прејадување. Многу луѓе се прејадуваат бидејќи се прегладнуваат преку целиот ден и јадат огромна вечера. Клучот за да ослабете е да ја држите метаболитичката стапка што можете повисока. Прескокнувањето на оброци го намалува вашиот метаболизам.

zdrava hrana,dieta,zdrava ishrana,fitnes,un dijeta,dijeta,medicinska dijeta,???????,brza dieta,zdrava hrana recepti,moji recepti,ishrana,dukanova dieta,kulinarika recepti,atkinsova dijeta,dijete,kupus dijeta,dukanova dijeta,dijeta 9 kg,brza dijeta,dukan dijeta,zdravi recepti,???????? ???????,efikasna dieta,ramen stomak,recepti za zdrava hrana,nutricionist,dijeta 10,zdrava dijeta,hrana za dijabeticare,mrsavljenje,ishrana za dijabeticare,obuka,proteinska ishrana,diete,najbrza dijeta,cimet dijeta,dijetalna hrana,dijeta za mrsavljenje,zdrava dieta,zdrava ishrana jelovnik,zdravlje i ishrana,za slabeenje,1000 kalorii,efektivna dieta,naturhouse,brza i efikasna dieta,gluten ishrana,dobra ishrana,mesna dijeta,bolnicka dijeta,zdrava dijeta za mrsavljenje,mrsavljenje bez vecere,dieta dukana przepisy,najbolje sredstvo za mrsavljenje,sredstva za mrsavljenje,najbolja dijeta za mrsavljenje,mrsavljenje u teretani,zdravo mrsavljenje brzo,dobra dieta,vjezbe za mrsavljenje,kako smršaviti u trbuhu,najbolji preparati za mrsavljenje,mršavljenje u mjesec dana,najbrze mrsavljenje,pravilna prehrana,mrsavljenje bez dijete,za mrsavljenje,fitness prehrana,recept za mrsavljenje,mršavljenje trbuha,dijeta s jabukama,duncan dijeta,tablete za mrsavljenje najbolje,hrana je zdravlje,pravilna dijeta,proteinska hrana recepti,zdrava hrana jelovnik,zdrava hrana dijeta,koja je zdrava hrana,hrana za dijetu,dieta proteinowa,zdrava hrana recepti ručak,mrsavljenje nogu,dijetalna prehrana,hrana zdrava,zitarice za mrsavljenje,dijeta za najbrze mrsavljenje,najlakse mrsavljenje,dobra dieta odchudzajaca,najbolja dijeta,napitak za mrsavljenje,najbolje dijete,tablete za mrsavljenje,brze dijete,bio hrana,cimet za mrsavljenje,recepti zdrava hrana,zdravo mrsavljenje,